DALIŞ ELBİSESİ TAVSİYE

Dalış elbisesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz Önemli Tavsiyeler

Çok fazla soğuk insan sağlığını etkilediği gibi ciddi sorunlara yol açıyor.Bu yüzden yüzme veya dalış yaparken küçük sıyrıklara karşı koruyan dalış elbiseleri üretilmiştir.

Normalde insanların vucut sıcaklığı su içinde belli bir süre sonra azalmaya başlıyor.bunun içinde takibi dalış süremiz veya giydiğimiz elbiselerde etkenler içerisindedir.
Deniz suyu vücuda havadan daha çabuk tesir etmektedir. Örneğin olarak yazın su 20-22 derece olduğu zamanlarda dahi vücudumuz uzun süre suda kalma gücünü gösteremez fakat kısa süreli olarak yaptığımız  dalmalar her insana zevk verir.Uzun süre dalış gerektiren avlanma ve sualtı incelemelerinde bazen farkına varmadan üşümeye ve soğuk algınlığına sebep oluruz.

Balıkadam,zıpkınla balık avı veya scuba için kullanılan dalış elbiseleri neopren ve sentetik kauçuk karışımından imal edilmektedir.
Dalış elbiseleri çeşitli vucut ölçülerine göre üretilerek.Beş ayrı boyda olup 2 mm’ likten 8 mm’ e kadar çeşitleri vardır.

Soğuktan korumak için tam elbise yani vudunuzun heryerini kapsayan esnek ve yumuşak, rahatça giyilebilen ve içi merserize astarlı dalış elbiseleri kullanılmaktadır.Elbiseler ise genel olarak üç kısıma ayrılır.


1) Sualtı sporları için ıslak dalış elbiseleri
2) Kuru tip dalış elbiseleri
3) Su üzerinde yüzmelerde. Sörf ve su kayağında kullanılan yarım elbiselerdir.

ISLAK TİP DALIŞ ELBİSELERİ :
Islak dalış elbiselerinde suya girdiğinizde vudunuzla elbise arasında kalan suyun vucut ısısı ile ısınarak sizi sıcak tuttuğu bilinmektedir.fakat bu ısınan suyun farklı derinliklerde değiştiği için ısı sıcaklığınızda değişecektir bu yüzden dalış ıslak dalış elbisesi denilmektedir.

ISLAK TİP YARIM ELBİSELER
Genellikle kısa dalışlar için tavsiye edilen yaz sezonlarında sörf veya maske,palet,şnorkel yapıcak olanların tercihleri arasındadır.Örnek olarak yarım dalış elbiseleriyle derin dalışlar yapılmaz.Gerek vucut sıcaklığınızın korunması açısından gerek zemindeki keskin parçalardan korunma bakımından uzun dalış elbisesi tercih edilebilir.

KURU TİP DALIŞ ELBİSELERİ
Bu elbiselerin içine su girmez bu yüzden kuru dalış elbisesi olarak adlandırılmaktadır.Genellikte suda uzun süre kalan ticari dalgıçlar tarafından tercih edilmektedir fakat sportif açıdan kullanışlı değillerdir.

DALIŞ ELBİSELERİ SATIN ALIRKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

   Tabiki bu elbiselerde vucudunuza uyumlu olmalıdır.Suyun sirkülasyonuna mani olabilecek şekilde bedeni sarmalı yani rahatsız etmeyecek kadar tatlı sıkı oturmalıdır..
Amatörler için üç ayrı parçadan yapılmış olanlar her amatörün ideal tercihlerindendir.Başlık,ceket ve pantolon ayrı ayrı giyilmelidir. Bunun için de ceketin ön kısmı, kolları ve pantolon paçalarında fermuar olması gerekmektedirç.Her üç parçanın da ayrı ayrı giyilmesi kolay olduğu için tercih sebebidir. Islak dalış elbiselerinin bol çeşitleri olup iki parçadan oluşan modelleri de vardır. Bu elbiselerin başında BAHÇIVAN modeli gelir.
fakat bunlar sadece profesyonel dalgıçlar tarafından tercih edilmektedirler. Bu modellerin pantolonu, göğüs ve sırtı tamamen kapsamakta olup, ceket ve başlık biraradadır. Fakat bu modellerin giyilmesi maalesef çok zor olup beceri istemektedir.
DALIŞ BAŞLIKLARI : Başı rahatsız etmeyecek ve kandolaşımını kesmeyecek kadar tatlı sıkı olmalı, boyun kısmı da ceketin yaka altına gelecek biçimde boynunuzu kaplamalıdır. Bere gibi başa çekerek giyilmesi gerekmektedir.. Eğer saçlarınızın bir bölümü dışarıda kalırsa onları da başlığın içine yerleştirebilirsiniz. Aksi halde bu durum sizi rahatsız edeceği gibi, maske slikonunun arasına saçlar kaçtığı taktirde su kaçma ihtimali vardır

DALIŞ ELDİVENLERİ VE PATİKLERİ HAKKINDA BİLGİLER İÇİN TIKLAYINIZ

Warning: Unknown: open(/var/lib/php/session/sess_eli27b5duch6h8er67dfv5j3s7, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in Unknown on line 0Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/session) in Unknown on line 0