DALIŞ BIÇAĞI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

DALIŞ BIÇAĞI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Sualtı-dalış bıçakları çoğu dalgıçların tarafından gerekli olmayan bir dalış malzesi olarak görülsede ihtiyacınız olmadığı anda alternatifi bulunmayan bir dalış ekipmanıdır.Sualtında bulunan ağ parçaları,paragat kalıntıları ve oltacılar sırtı yapan balıkçılar bizler için büyük riskler oluştururlar.Böyle zor durumlarda kesici bir alete ihtiyaç duyabiliriz.O anda imdadımıza dalış bıçağımız yetişecektir.

 

  • Öncelikle dalış bıçağı paslanmaz çelikten imal edilmiş olmalı ve ısıl işlem ile sertleştirilmiş olmalıdır.
  • Dalış bıçağının bir yüzü lazer bileme dediğimiz pütürlü bileme (halat ve ağ kesmek için) olmalı düğer yüzü normal kullanım için düz bilenmiş olmalıdır.
  • Dalış bıçakları bilenmiş yüzeylerinden korozyon yapabilir bunun sebebi AISI 420-430-440 türü sertleştirilebilen paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olmalarıdır. Dalış bıçaklarının bilenmiş yüzeylerine korozyona uğramamaları için silikon gres veya gres yağı kullanabilirsiniz.

Ürünü inceleyebilirsiniz.

  • Dalış bıçaklarının yüzeyi Nikel-crom veya parlamaması için teflon kaplanmış olabilir.

  • Dalış bıçaklarının kılıfları genellikle plastik malzemeden yapılmaktadır. Bıçağın düşürülmemesi için kılıf üzerinde mekanizmalı ya da lastikli kilit sisteminin bulunması gerekmektedir.

  • Dalış bıçaklarını kolay ulaşabileceğimiz yere tutturmalıyız . Dalış bıçakları ile birlikte verilen lastik kayışların üzerinde kolay açılabilen plastik tokaları olmalıdır. Tüplü dalışlarda inflatör hortumuna bağlanabilen lastik aparat veya B.C. denge yeleği cebi üzerine bağlanabilen plastik düğmeleri bulunmalıdır. Serbest dalış ve zıpkınla balık avında kullanılacak bıçaklar genellikle dalış kemerine takılmaktadır. Dalış bıçağımızı bacağımızda kullanacaksak sağ elini kullananlar sol bacağın iç kısmına sol elini kullananlar ise sağ bacağının iç kısmına lastik kayışlarla bağlayabilir. Acil durumda dalış kemerini bıraktığımızda ağırlıkların dalış bıçağına takılmaması gerekir.

  • Sonuç olarak Serbest dalış ve zıpkınla balık avı için 7-9-11 cm boyunda bir yüzü lazer bileme diğer yüzü normal bilenmiş balık söndürmek için sivri uçlu keskin crom-nikel veya teflon kaplamalı kemere, kol ve bacağa bağlanabilen bıçaklar tercih edilmelidir.
  • Scuba için kullanılacak dalış bıçakları serbest dalışta kullanılacak bıçaklara ek olarak bıçak kesme boyları 3-5 cm daha uzun olabilir. ayrıca sualtında teknik dalışlarda kullanabilmek amacıyla tornavida gibi kullanabilmek için düz ağızlı plastik kilit sistemi olan bıçaklar olabilir. 
  • UNUTMAYIN SUALTINDA DALIŞ BIÇAĞINA BİR KERE İHTİYAÇ DUYARSINIZ O AN YANINIZDA YOKSA BİR DAHA GEREKMEZ. :)

ÖRNEK ÜRÜNLERE BURADAN GÖZ ATABİLİR DİLERSENİZ DAHA FAZLA ÇEŞİT İÇİN KATEGORİ SEÇİMİ YAPABİLİRSİNİZ.