Dalış Bilgisayarı Ne İşe Yarar?

Dalış Bilgisayarı Nedir, Nasıl Çalışır ve Neden Dalış Saatine İhtiyacınız Var?

dalış bilgisayarıDalış bilgisayarları, dalgıçlar için derinlik ve zaman gibi bilgilerin izlenmesine yardımcı olan, okuması kolay bir ekranla donatılmış harika bir dalış ekipmanıdır. Basitçe söylemek gerekirse, bir dalış bilgisayarı, dalgıçların iyi bir şekilde dalış yapabilmeleri için gereken tüm gerçek zamanlı bilgileri sağlar. Ayrıca bir dalış bilgisayarı  güvenle dalış yapmanın tadını çıkarmak için ne kadar süre kaldığınızıda gösterir.

Dalış Bilgisayarı Ekranları Hakkında

Dalış bilgisayarları, aşağıdaki temel bilgileri içeren dalgıçlar sağlayan okunması kolay ekranlara (renkli olarak da mevcuttur) sahiptir:

 

 • Dalış derinliği
 • Zaman
 • Yükselme oranı
 • Duruş limit süreleri
 • Acil dekompresyon
 • Önceki dalış bilgileri
 • Düşük pil uyarısı
 • Zenginleştirilmiş hava uyumlu

En İyi Dalış Bilgisayarı Nasıl Seçilir

Doğru dalış bilgisayarını seçmek, iyi bir dalış ile harika bir bilgisayar arasındaki fark olabilir. Sonuçta, dalış bilgisayarları satın alabileceğiniz en önemli dalış ekipmanlarından biridir - sizi canlı tutarlar ve bu oldukça önemlidir.

Dalış bilgisayarlarının farklı yönlerini, ne yaptıklarını ve sizin için ne anlama geldiklerini ayırmaya biraz zaman ayıralım.

Dekompresyon Süreleri Sağlayın

Dalış bilgisayarları size dekompresyon süreleri sunar, bu temelde dekompresyon hastalığı şansınızı arttırmadan (bir dalıştan sonra vücudunuzda azot kabarcıklarının ortaya çıktığı) belirli bir derinlikte ne kadar süre kalacağınızı söyleyeceği anlamına gelir. Yanlışlıkla dekompresyona girerseniz, bir dalış bilgisayarına sahip olmanız, belirli bir derinliğe çıkmak için hangi adımları atmanız gerektiğini ve bunun için ne kadar süre kalmanız gerektiğini söyleyecektir.

Kayıt Dalış Derinliği

Dalış bilgisayarları size ne kadar derin dalış yaptığınızı söylemek için harika, böylece maksimum derinlikleri aşmazsınız ve ayrıca sizi tehlikeye sokan güvensiz derinliklere dalmazsınız.Extra olarak bir dalış bilgisayarına sahip olmak, sigorta şirketlerine ödeme yapılmasından kaçınmanıza yardımcı olur, çünkü önerilen güvenli derinliğin altına dalmadığınızı kanıtlar.

Tüm Bilgileri Yükleyebilirsiniz

Dalış bilgisayarlarının bir başka yararlı yönü, bir dalışta topladığınız tüm bilgileri bilgisayarınıza yükleyebilmenizdir. Bu, tüm dalış aktivitelerinizin kapsamlı bir çevrimiçi günlüğünü tutmanıza olanak sağlar. Ayrıca, kayıtlarınız için her dalışın yanı sıra not bırakarak fotoğraf ve harita yükleyebilirsiniz. Bu sadece tekrar dalış bölgesine döndüğünüzde ve döndüğünüzde faydalı değildir, aynı zamanda seyahatinizi çeşitli sosyal medya hesaplarınızdaki diğer dalgıçlar ile paylaşabileceğiniz anlamına da gelir.

Hava vericisi

Dalış bilgisayarlarının ekstra bir özelliği de hava vericisidir. Bu özellik mevcut hava basıncınızı kolayca izlemenizi sağlar. Aynı zamanda tankınızdaki havanın ne kadar süre dayanacağını ve mevcut nefes alma hızınızı mevcut derinliğinizde alarak size söyler.

Birden Çok Gaz İzler

Daha deneyimli bir dalgıç haline geldikçe, birden fazla oksijen tüpü gerektiren daha fazla teknik dalış gezisine gidebilirsiniz. Dalış bilgisayarları, her bir silindiri ve farklı oksijen seviyelerini izleyebilecek ve dalışınız boyunca sizi bilgilendirecek ek bir özelliğe sahip olabilir.

Şarj edilebilir pil

Günlük hayatımızda ve faaliyetlerimizde daha çevre dostu olmak için adım attığımız için, şarj edilebilir pillerle birlikte gelen dalış bilgisayarlarının keyfini çıkarmak artık mümkün. Tek yapmanız gereken dalış bilgisayarınızı bir USB portuna takmak ve sizin için şarj olacak. Şarj olduktan sonra, dalış bilgisayarları yaklaşık 20 dalış sürmektedir.

Dalış Bilgisayarının Üç Türü

Bir dalış bilgisayarı satın almaya karar verdikten ve sizin için en önemli olan işlevleri belirledikten sonra, aralarından seçim yapabileceğiniz üç ana stil vardır:

 • Bilek tarzı: belki de en popüler seçenek olan bilek stili dalış bilgisayarı, hafif, rahat ve bileğinizin üzerinde dururken okunması kolaydır.
 • Saat Stili: Dalış tatilleri için ideal olan saat stili dalış bilgisayarı, suda bulunmadığınız zamanlarda sadece bir saat gibi kullanılabilir ve daha sonra özellikle su altındayken dalış için kullanılabilir. Diğer dalış bilgisayarlarının fonksiyonlarının çoğuna sahiptir, ancak biraz daha pahalı olma eğilimindedir.
 • Konsol Bilgisayarı: Konsol bilgisayarı, hortumla bağlanan mevcut basınç ve derinlik ölçeri düzenleyicilerinize değiştirir. Amerika'da çok popüler olan konsol bilgisayarı, yanınıza dalmak için daha az elverişlidir ancak oksijen seviyelerinizi, derinliğinizi ve güvenliğinizi izlemek için harika bir iş çıkarır.

Üç ana dalış bilgisayarı stilini deşifre etmenin yanı sıra, bütçenizi, tercih ettiğiniz malzemeyi ve hafif bir kayış isteyip istemediğinizi dikkate almak önemlidir. Hayattaki birçok şeyde olduğu gibi, doğru dalış bilgisayarını seçmek gerçekten kişisel tercihinize bağlı. Sattığımız tüm dalış ekipmanlarını çevrimiçi dalış mağazamızda bulabilirsin, burada en iyi dalış macerası için ihtiyacın olan her şeyi bulabilirsin!

Leave a Comment